Bezpieczne Wakacje - zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu

Wakacje to czas podróży, zabawy oraz beztroskiej rekreacji. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza w tak trudnym dla wszystkich czasie pandemii koronawirusa.

Niezwykle istotnym czynnikiem, które może przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i zaleceń Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Usta i nos należy zasłonić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika w przestrzeni otwartej, gdy nie ma możliwości zachowania 1,5 metra odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej.

Maseczkę trzeba obowiązkowo nosić m.in.:

  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w samochodzie osobowym, jeśli jedziemy z kimś, z kim nie mieszkamy
    na co dzień,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele,
  • w szkole, na uczelni,
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej.

Drugim czynnikiem wspomagającym walkę każdego z nas z koronawirusem jest właściwa higiena rąk. Dłonie to podstawowa droga transmisji (przenoszenia) drobnoustrojów. Dłońmi dotykamy różnych powierzchni – np. klamek, poręczy w autobusie, blatu, które mogą być skażone drobnoustrojami, w tym wirusem SARS-CoV-2. Następnie dotykamy nosa, oczu, ust – wirus dostaje się do błon śluzowych i dochodzi do zakażenia.

Mycie rąk pozwala na usunięcie z ich powierzchni większości drobnoustrojów – nawet 90 % i jest uważane za prostą, tanią, skuteczną i łatwo dostępną metodę zapobiegania zakażeniom. Sugeruje się, że dzieci powinny myć ręce częściej z uwagi na tendencję do dotykania różnych powierzchni i częstego dotykania twarzy.

Należy jednak pamiętać, że bezpieczne wypoczywanie latem to nie tylko zabezpieczanie się przed wirusem SARS-CoV-2.

W tym czasie ogromną aktywność życiową przejawiają niepozorne, prawie niezauważalne pajęczaki – kleszcze. Kleszcze odpowiedzialne są za przenoszenie wielu drobnoustrojów chorobotwórczych dla człowieka, z których największe znaczenie mają bakterie wywołujące boreliozę oraz wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu. W I półroczu 2020 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu zarejestrowano 16 przypadków boreliozy.

W związku pojawiającymi się latem upałami należy przypomnieć, że wysoka temperatura powietrza, a co za tym idzie, szybciej psująca się żywność, pojawiające się  zaniedbania higieniczne oraz inne okoliczności sprawiają, że ryzyko zatruć pokarmowych wzrasta. Od wielu lat Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi działania informacyjno - edukacyjne służące szeroko pojętej profilaktyce zatruć pokarmowych. 

Zachęcamy do zapoznania się z załączonymi materiałami informacyjnymi dot. podstawowych zasad profilaktyki, bezpieczeństwa i higieny w czasie wkacji.

 

Z poważaniem
Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny w Toruniu

mgr Ewa Nowak - Wąsicka

« wstecz

Kontakt


Urząd Gminy Łysomice

ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
woj. kujawsko-pomorskie

Archiwalny serwis www

tel. 56/678-32-22
fax 56/678-35-05
e-mail: sekretariat@lysomice.pl

Archiwalna strona BIP

Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7:30 - 15:15
Wtorek: 7:30 - 16:30
Środa: 7:30 - 15:15
Czwartek: 7:30 - 15:15
Piątek: 7:30 - 15:15

RrjK+cAAAAASUVORK5CYII=