Projekt dotyczy termomodernizacji budynku użyteczności publicznej w miejscowości Świerczynki w gminie Łysomice. Jest on częścią większej inwestycji o nazwie "Rozbudowa z przebudową i termomodernizacja budynku użyteczności publicznej wraz z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Świerczynki"
Głównym celem opisywanego przedsięwzięcia jest poprawa efektywności energetycznej i gospodarki nisko-emisyjnej w regionie poprzez termomodernizację budynku użyteczności publicznej w Łysomicach. Osiągnięcie celu głównego inwestycji możliwe będzie poprzez osiągnięcie celów szczegółowych dla projektu tj. ograniczenie zużycia energii i zasobów w regionie, zmniejszenie kosztów ogrzewania i wytwarzania energii, zwiększenie racjonalności wydatków budżetowych, pozytywny wpływ na zmianę klimatu i ochronę środowiska oraz wzrost innowacyjności w regionie.
Inwestycja polega na głębokiej, kompleksowej termomodernizacji budynku użyteczności publicznej w Łysomicach. Projekt wpisuje się w cel szczegółowy 3 Zwiększona efektywność energetyczna budynków użyteczności publicznej i wielorodzinnych budynków mieszkaniowych dla Osi Priorytetowej 3 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Działania 3.5.1 Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach ZIT- w ramach polityki terytorialnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego na lata 2014-2020.
Wydatki zaplanowane w ramach dofinansowanego projektu obejmują: modernizację systemu grzewczego, w tym: demontaż istniejącej kotłowni na paliwo na stałe, instalacja CO, kotłownia, instalacja gazowa wraz ze zbiornikiem gazu propan oraz płytą żelbetową pod zbiornik, instalacja wentylacji i klimatyzacji; montaż instalacji solarnej z systemem kotła gazowego; docieplenie ścian z materiału izolacyjnego układanego od wnętrza budynku wraz z robotami towarzyszącymi; prace związane z dociepleniem dachu, w tym: rozbiórki warstw dachu, więźba drewniana dachu, wykonanie izolacji, pokryć dachowych oraz obróbek blacharskich; docieplenie podłóg i ścian fundamentowych wraz z robotami towarzyszącymi; naprawę i uszczelnienie elewacji; wymianę okien i drzwi zewnętrznych wraz z robotami towarzyszącymi; montaż wentylacji mechanicznej i klimatyzacji; nadzór budowlany; promocję projektu.
Przeprowadzone działania termomodernizacyjne doprowadzą do zwiększenia efektywności energetycznej budynku, zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło wraz z ograniczeniem wydatków budżetowych na jego ogrzewanie. Obiekt stanie się przyjaznym, dostosowanym do standardów miejscem publicznym dla lokalnej społeczności. Poprawi się również jakość środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, w tym pyłów i gazów.
„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 - 2020”