• Informacja o NSP

Ruszył Narodowy Spis Powszechny

Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r (planowana nowelizacja ustawy przedłuży go do 30 września). Po raz pierwszy jest on obowiązkowy i przeprowadzany jest metodą samospisu.

Za organizację spisu odpowiedziany jest Główny Urząd Statystyczny. W Urzędzie Gminy Łysomice powołane zostało Gminne Biuro Spisowe, które pełni rolę pomocniczą – m.in. wspiera w informowaniu mieszkańców o spisie, przeprowadzało nabór na rachmistrzów, pomaga mieszkańcom gminy w spisaniu się.

Po co jest spis?

Spis Powszechny organizowany jest raz na 10 lat. To podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, jak Unia Europejska i ONZ, co umożliwia dokonywanie porównań międzynarodowych. Państwa członkowskie UE zobligowane są do zbierania danych statystycznych. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

 

Pytania w spisie dotyczą następujących zakresów:

 • charakterystyka demograficzna osób
 • aktywność ekonomiczna osób
 • poziom wykształcenia
 • niepełnosprawność
 • migracje wewnętrzne i zagraniczne
 • charakterystyka etniczno-kulturowa
 • gospodarstwo domowe i rodzina

Kliknij i przeczytaj więcej o pytaniach, na jakie trzeba odpowiedzieć podczas spisu

Metody spisu

 1. za pomocą aplikacji dostępnej na stronie GUS-u https://spis.gov.pl/
 2. poprzez ogólnopolską infolinię 22 279 99 99
 3. telefonicznie przy pomocy rachmistrza - do tych, którzy nie spiszą się sami, zadzwonią rachmistrzowie spisowi (osobisty spis w domu respondenta przez rachmistrza będzie uzależniony od sytuacji epidemicznej)
 4. w Punkcie Spisowym
  Jeśli żadna z trzech powyższych metod spisu nie wchodzi w grę, można przyjść do Punktu Spisowego, który działa w Urzędzie Gminy Łysomice, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu.
 • Punkt Spisowy w Urzędzie Gminy Łysomice
  ul. Warszawska 8
  Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15.00, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym terminu spisania. Tel. 56 678-32-22 (w.34) - Koordynator NSP2021. 

Prosimy o korzystanie z punktu spisowego jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.

Kliknij i przeczytaj więcej o tym, jak się spisać

Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie https://spis.gov.pl/. Tam również wypełnimy ankietę spisową.

« wstecz

Kontakt


Urząd Gminy Łysomice

ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
woj. kujawsko-pomorskie

Archiwalna strona WWW

tel. 56/678-32-22
fax 56/678-35-05
e-mail: sekretariat@lysomice.pl

Archiwalna strona BIP

Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7:30 - 15:15
Wtorek: 7:30 - 16:30
Środa: 7:30 - 15:15
Czwartek: 7:30 - 15:15
Piątek: 7:30 - 15:15

RrjK+cAAAAASUVORK5CYII=