Treść strony: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - logotypy
 • PSI - grafika z folderu

Zainwestuj na preferencyjnych warunkach w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Zwolnienie z podatku dochodowego CIT/PIT na nowe inwestycje

Cała Polska Strefą.  Objęcie całego obszaru inwestycyjnego w Polsce możliwością korzystania z preferencyjnych warunków w postaci zwolnienia z podatku dochodowego CIT/PIT wpływa na podniesienie jakości nowych inwestycji, a wprowadzone zmiany są jednym z elementów budowania przewag konkurencyjnych Polski na arenie międzynarodowej. Dzięki rozszerzeniu na cały kraj ewentualności uzyskania pomocy publicznej zwiększył się również potencjał mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które nie muszą przenosić swoich zakładów na tereny obecnie objęte statusem specjalnej strefy ekonomicznej.

Nowe zasady eliminują także konieczność stosowania długiej i obciążającej przedsiębiorcę procedury rozszerzenia granic specjalnej strefy ekonomicznej, jeżeli teren inwestycyjny znajdował się poza jej granicami. Warunkiem korzystania z pomocy publicznej (dla wszystkich przedsiębiorstw) jest uzyskanie decyzji o wsparciu na podstawie kryteriów jakościowych (zrównoważonego rozwoju społecznego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego) oraz ilościowych (minimalnych kosztów nowej inwestycji).

 

Działalność na preferencyjnych warunkach w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego (PIT lub CIT) zarówno dla istniejących przedsiębiorstw jak i nowych projektów.

Przedsiębiorca, który uzyska decyzję o wsparciu w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otrzyma pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Maksymalna wysokość liczona jest jako procent wydatków kwalifikowanych inwestycji zależy od wielkości przedsiębiorstwa.

Szczegółwe informacje dotyczące wsparcia w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej znajdują się w załącznikach.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Gminie Łysomice

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2006-2018 utworzonych zostało 17 podstref Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które łącznie obejmują 880 ha. W powiecie toruńskim objętych granicami PSSE jest 179 ha w Podstrefie Łysomice. W Podstrefach w województwie kujawsko-pomorskim działa 48 inwestorów, z czego zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Podstrefie Łysomice otrzymało 17 przedsiębiorców, a ponadto 3 firmy działają bez zezwolenia strefowego, tzn. nie korzystają z pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne.

Podstrefa Łysomice powstała w 2006 roku i w całości dedykowana była pod zamkniętą inwestycję japońską. Ze względu na kryzys finansowy i produkcyjny na rynku światowym w 2008/2009 roku, większa część przedsiębiorstw zadecydowała o zamknięciu działalności produkcyjnej w Polsce. Ich zakłady z halami produkcyjnymi trafiły na rynek wtórny, co umożliwiło zainwestowanie wielu rodzimym firmom, także toruńskim. W Podstrefie nie ma wiodącej branży, przedsiębiorstwa reprezentują różne branże, od produkcji sprzętu elektronicznego Sharp Consumer Electronics Poland sp. z o.o., Poland Tokai Okaya Manufacturing sp. z o.o., przez produkcję urządzeń pomiarowych Apator S.A., wyroby metalowe w tym znaki drogowe Tioman sp. z o.o. sp.k., produkcja elementów metalowych w postaci dociętych na wymiar arkuszy blach nierdzewnych i aluminiowych Nova Metale sp. z o.o., zabudowy aut specjalistycznych B.A.U.S. AT sp. z o.o., wyroby z gumy i tworzyw sztucznych Boryszew Tensho Poland sp. z o.o., akcesoria meblowe Katarzynki Akcesoria Meblowe sp. z o.o., usługi logistyczne po produkcję artykułów spożywczych Vital sp. z o.o. . Podmiotami świadczącymi usługi logistyczne są dwie firmy YUSEN Logistics Polska sp. z o.o. oraz Nissin Logistics Poland sp. z o.o. Całkowita powierzchnia magazynów usługowo-logistycznych wynosi ok. 65 tys. m² i na ten moment wszystkie powierzchnie są użytkowane z umowami z długim terminem najmu. Aktualnie w Podstrefie Łysomice zatrudnionych jest ok. 3 tys. pracowników.

W celu realizacji zadań dotyczących obsługi projektów inwestycyjnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego utworzony został Oddział Strefy w Toruniu, który działa od 2006 r. i obsługuje wszystkie projekty inwestycyjne w regionie.


Informacje dodatkowe:

Całkowita powierzchnia Podstrefy Łysomice – 179 ha.

Teren w pełni uzbrojony w infrastrukturę techniczną (wod.-kan., gaz, sieć deszczowa, sieć teletechniczna, drogi wew., GPZ).

Wolne nieruchomości niezabudowane do sprzedaży – ok. 45 ha (największy obszar – 30 ha).

Całkowita wielkość zatrudnienia na dzień 31.12.2020 r. – ok. 3 tysięcy pracowników.

 • Mapa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Podstrefa  Łysomice - inwestorzy

 • Katarzynki Akcesoria Meblowe sp. z o.o. –  producent akcesoriów meblowych. Firma produkuje nie tylko detale plastikowe, ale także szeroki zakres asortymentu z metalu i aluminium.
 • B.A.U.S. AT sp. z o.o. – producent pojazdów specjalistycznych.
 • W.A.S. Wietmarscher-Polska Sp. z o.o. – producent pojazdów specjalistycznych.
 • Vital sp. z o.o. – producent wyrobów półcukierniczych i galanterii piekarniczej (wyroby o przedłużonej przydatności do spożycia).
 • PKP CARGO S.A. – transport.
 • For Nature Solutions sp. z o.o. – produkcja peletu i palet drewnianych.
 • Nissin Logistics Poland sp. z o.o. – transport/ magazynowanie.
 • Mueller Fabryka Świec S.A. – produkcja i magazynowanie świeczek.
 • Sharp Consumer Electronics Poland sp. z o.o. – produkcja TV.
 • Apator S.A. –  producent aparatury łączeniowej oraz pomiarowej. W oparciu o wieloletnie doświadczenia firma wykreowała autorskie rozwiązania w zakresie odczytu i rozliczania mediów użytkowych (przedpłatowe i kredytowe liczniki energii elektrycznej, ciepłomierze, gazomierze, wodomierze, czujniki temperatury).
 • YUSEN Logistics (Polska) sp. z o.o. – transport/ magazynowanie.
 • Tioman sp. z o.o. sp. k. – produkcja znaków drogowych (znaki i tablice drogowe, znaki aktywne i podświetlane LED, konstrukcje wsporcze, artykuły bezpieczeństwa drogowego, bariery drogowe, systemy informacji miejskiej), meble miejskie (przystanki, ławki, stojaki rowerowe, wiaty rowerowe).
 • Nova Metale sp. z o.o. – produkcja elementów metalowych w postaci dociętych na wymiar arkuszy blach nierdzewnych i aluminiowych.
 • Boryszew Tensho Poland Sp.  z o.o. – firma zajmująca się formowaniem wtryskiem elementów z tworzyw sztucznych. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości wyrobów z tworzyw sztucznych. Firma zatrudnia wysoko wykwalifikowanych pracowników, posiada również profesjonalnie nadzorowany system jakości, a także wyjątkowy park maszynowy składający się między innymi z 22 wtryskarek, ekologicznych linii malarskich na farby wodorozcieńczalne oraz szerokiego zakresu urządzeń montażowych.
 • Poland Tokai Okaya Manufacturing sp. z o.o. – firma działa w branży elektromaszynowej, dostarczając  na rynek wysokiej klasy metalowe elementy  tłoczone – podzespoły dla branży samochodowej, branży AGD i energetyki odnawialnej oraz komponentów do produkcji paneli i telewizorów ciekłokrystalicznych LC.
 • Sohbi Craft Poland sp. z o.o. – produkcja i montaż komponentów dla gigantów rynku urządzeń elektronicznych oraz branży motoryzacyjnej, pozwala dostarczać produkty na najwyższym poziomie jakościowym. 

Kontakt


Urząd Gminy Łysomice

ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
woj. kujawsko-pomorskie

Archiwalny serwis www

tel. 56/678-32-22
fax 56/678-35-05
e-mail: sekretariat@lysomice.pl

Archiwalna strona BIP

Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7:30 - 15:15
Wtorek: 7:30 - 16:30
Środa: 7:30 - 15:15
Czwartek: 7:30 - 15:15
Piątek: 7:30 - 15:15

RrjK+cAAAAASUVORK5CYII=