Niezwykłe rondele. Nowe skarby toruńskich archeologów!

Badania potwierdziły, że odkryte jesienią ubiegłego roku kręgi w zbożu pod Łysomicami to kontury dwóch olbrzymich konstrukcji sprzed prawie 7 tysięcy lat. Tego typu budowle, nazywane rondelami nie były do tej pory znajdowane na wschód od linii Wisły. Odkrycia dokonali badacze z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, a wykopaliska sfinansowała gmina Łysomice.

Zagadkowe przedmioty ze starej kopalni w Borach Tucholskich. Do czego służyły?

Pole w Łysomicach, na nim dół, a w dole naukowcy. Dzięki ich badaniom udało się ustalić, że w tym miejscu, blisko siedem tysięcy lat temu znajdowało się centrum neolitycznej cywilizacji, zwane rondelą. To najstarszy przykłady monumentalnej architektury w Europie. - Wykop badawczy potwierdził istnienie rowu. Jest to taki typowy rów dla tego typu obiektów, w takim typowym kształcie litery V, dosyć głęboki, ma około 2 metrów głębokości – wyjaśnia Mateusz Sosnowski, doktorant Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Koncentryczne rowy, które otaczały rondele mogły pełnić funkcje obronne. W Europie odkryto jak dotąd ponad 130 takich obiektów z czego około 10 znajduje się w Polsce. Te dwa, znalezione pod Toruniem, mają blisko 100 metrów średnicy. - Prawdopodobnie możemy założyć, że były to obiekty o charakterze ceremonialnym, miejsca zgromadzeń, gdzie odbywała się pewna obrzędowość – przyznaje Jerzy Czerniec, doktorant Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Odkryte przez naukowców rondele są oddalone od siebie o 3 kilometry. Badania potwierdzą czy powstały w tym samym czasie. Na powierzchni pola archeolodzy już wcześniej znaleźli fragmenty naczyń i narzędzia krzemienne z okresu wczesnego neolitu. - Jak uzyskamy wyniki już datowań, będziemy mogli powiedzieć czy one funkcjonowały równocześnie, czy mogły funkcjonować równocześnie, czy nie, czy jednak były to dwa oddzielne obiekty – tłumaczy Sosnowski.

Do niedawna badacze zakładali, że obszar Ziemi Chełmińskiej nie był zbyt gęsto zasiedlony przez pierwszych rolników. Najnowsze ustalenia rzucają całkowicie nowe światło na dotychczasowe odkrycia. - Rodzi się ciekawa perspektywa ponownej oceny tych procesów związanych z przybyciem tu pierwszych rolników i rozwoju tu tej kultury rolniczej, neolitycznej na tych terenach – zaznacza Czerniec.

Przed odkrywcami jeszcze sporo pracy. Jeszcze w tym tygodniu planują rozpocząć badania rondeli odnalezionej w Tylicach

 

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl, facebook.com/instytut.archeologii.umk

  • Archeolodzy badający rondele na terenie Gminy Łysomice
  • Archeolodzy badający rondele na terenie Gminy Łysomice
  • Archeolodzy badający rondele na terenie Gminy Łysomice
  • Archeolodzy badający rondele na terenie Gminy Łysomice
  • Archeolodzy badający rondele na terenie Gminy Łysomice
  • Archeolodzy badający rondele na terenie Gminy Łysomice

« wstecz

Kontakt


Urząd Gminy Łysomice

ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
woj. kujawsko-pomorskie

Archiwalny serwis www

tel. 56/678-32-22
fax 56/678-35-05
e-mail: sekretariat@lysomice.pl

Archiwalna strona BIP

Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7:30 - 15:15
Wtorek: 7:30 - 16:30
Środa: 7:30 - 15:15
Czwartek: 7:30 - 15:15
Piątek: 7:30 - 15:15

RrjK+cAAAAASUVORK5CYII=