Piękna Zagroda - wyniki etapu gminnego
Piękna Zagroda - wyniki konkursu na etapie gminnym
Komisja konkursowa dokonała przegladu ogródków przydomowych zgłoszonych do konkursu i wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Jan Krajnik
II miejsce - Marta Sosnowska
III miejsce - Bogumiła Kosińska
Opis ogrodów:
Jan Krajnik – „Ogród Tygrzyka”
Pan Jan swój niezwykły ogród założył w 2004 roku na działce w Łysomicach. Początkowo niewielki skrawek ziemi miał dawać ukojenie i stanowić odwiedzane po pracy miejsce wypoczynku. Wkrótce na działce stanął całoroczny dom mieszkalny i pan Jan bez reszty poświęcił się swojej ogromnej pasji. Dziś efekty 20-letniej pracy zachwyciłyby nawet największych ogrodowych krytyków. Na niewielkim skrawku ziemi znajduje się ponad 600 gatunków roślin, które zostały sfotografowane i skatalogowane! Co roku pan Jan dokonuje przeglądu wszystkich gatunków roślin i sprawdza ich stan po przezimowaniu. Właściciel ogrodu wyróżnia się ogromną wiedzą przyrodniczą, którą z powodzeniem praktykuje w swoim ogrodzie. Mieliśmy wrażenie, że o roślinach wie absolutnie wszystko! Podczas naszego spaceru po Ogrodzie Tygrzyka zaskoczył nas niejedną ciekawą przyrodniczą anegdotą. Pan Jan z powodzeniem prowadzi blog na Facebooku, w którym dzieli się wiedzą i praktycznymi wskazówkami z obserwującymi go 3700 osobami!!!
W ogrodzie znajdują się dwa oczka wodne z ozdobnymi rybami. Posadzone w nich rośliny zostały dobrane w nieprzypadkowy sposób, tak, by zapewnić równowagę biologiczną i filtrację wody. Mieszkające w oczkach ryby żywią się nasadzonymi roślinami i dokarmiane są tylko witaminami.
W ogrodzie żyje 5 gatunków płazów (między innymi ropucha zielona, żaba rechotka czy grzebiuszka) dzięki czemu właściciele ogrodu cieszą się co wieczór niezwykłym żabim koncertem. W ogrodzie pana Jana znalazła również schronienie rodzina jeży. W ogrodzie znajduje się „dziki zakątek”, w którym zadomowiły się dwie rodziny kosów, wróble i mnóstwo innych gatunków ptaków. Zimujące w skyrocketach (jałowcach) wróble zapewniają ochronę biologiczną przed szkodnikami rosnącym w pobliżu okazałym bukszpanom (w roku, w którym w okolicy większość bukszpanów bardzo ucierpiała na skutek inwazji ćmy bukszpanowej, te w ogrodzie pana Jana obeszły się bez żadnych uszkodzeń i oprysków!). Pan Jan jest wielkim miłośnikiem przyrody- wszystkie posadzone w ogrodzie drzewa i rośliny mają zapewnić schronienie dla ptaków oraz stwarzać jak najlepsze warunki do życia i bytowania.
W ogrodzie rośnie wiele gatunków i odmian roślin, miedzy innymi są to okazałe kwitnące tulipanowce, 20-letnia magnolia gwieździsta, katalpa, paulownia, wiśnia japońska czy pięknie kwitnący i pachnący Lilak Meyera. W ogrodzie rośnie 20 odmian piwonii miedzy innymi Piwonia Delavaya. W różanym zakątku można podziwiać mnogość i różnorodność pod względem wyglądu kwiatów i zapachu odmiany róży. Na stworzonych przez ogrodnika skalniakach i rabatach rosną rojniki czy chronione szklanym daszkiem opuncje. W ogrodzie można podziwiać również okazale kwitnące - milin amerykański czy parzydło leśne.
Miejsce wypoczynku dla rodziny stanowi altana, umiejscowiona pod orzechami, które zabezpieczają wypoczywających przed uciążliwym towarzystwem komarów. Znajdują się tu niewielka wędzarnia otoczona kwitnącymi klematisami. Właściciele robią domowe wina z uprawianych w ogrodzie winogron. W warzywniku w taki sposób dobrano odmiany roślin, by przez cały sezon cieszyć się owocami z własnej produkcji. Rosną tu maliny, jeżyny, porzeczka, rabarbar, przeróżne zioła, melisa, mięta, sałata marokańska czy wreszcie 30-letnia wychodowana z pestki przez syna właścicieli jabłonka. Nie mogło zabraknąć tradycyjnie rosnących przy płocie kolorowych malw.
Marta Sosnowska
Pani Marta przygodę z ogrodem rozpoczęła w 2017 roku. W tym niezwykłym ogrodzie większość roślin rośnie w skrzyniach lub donicach. Zaczęło się od nietypowego prezentu urodzinowego, którym były podarowane prze przyjaciół kolorowe donice. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo na niewielkiej powierzchni możemy podziwiać wiele uroczych kwiatowych kompozycji. Od wejścia do ogrodu pani Marty widać zamiłowanie do porządku, dbałość o szczegóły i niezwykłe poczucie estetyki właścicielki ogrodu. Początkowo w ogrodzie rosła tylko trawa, którą z czasem pani Marta zaczęła zamieniać na rabaty kwiatowe. Nie obyło się bez protestów rodziny – pani Marta żartuje, że negocjuje z mężem i córkami każdy wycięty kawałek zielonego chodnika.
W warzywniku, w całości rosnącego w skrzyniach, stosuje się zmianowanie i odpowiedni dobór roślin, tak by zapewnić im wzajemnie maksymalną ochronę. Dzięki zastosowanym skrzyniom, rośliny zwykle rosnące w sposób płożący tu rosną pionowo w górę. Wszystkie nasadzenia rosną na kompoście z niewielką domieszką ziemi. Ogród powstawał metodą „prób i błędów”- pani Marta wciąż szuka najlepszych miejsc dla swoich roślin i ciągle coś zmienia. Ostatnio w nieczynnym już boksie dla psa pojawiła się uprawa ziemniaka w… workach.
Miejsce wypoczynku otoczone kolorowymi donicami i zawieszonym oświetleniu jest niezwykle urokliwe, ciepłe i ultra-kobiece!
Bogumiła Kosińska
Ogród pani Bogumiły powstały na działkach ogródkowych o szerokości zaledwie 6 metrów już od wejścia wita okazale kwitnącymi różami pnącymi. Pani Bogumiła i jej mąż mocno nastawieni na ekologię stosują proekologiczne rozwiązania w swoim ogrodzie. Są tu miedzy innymi zbiorniki, w których gromadzona jest woda deszczowa wykorzystywana do podlewania ogrodu czy efektownie wyglądająca pompa głębinowa, którą właściciele wykonali własnoręcznie. Rośliny i nasadzenia dobrano tak, by zwabiły pożyteczne owady dla których zawieszono domki i budki oraz poidła. Mąż pani Bogumiły ze starego pnia zrobił schronienie dla pszczół murarek, które niemal natychmiast zyskało nowych lokatorów. W ogrodzie rozstawiono poidła dla jeży, z których korzystają całe jeżowe rodziny z radością obserwowane przez właścicieli podczas wieczornych wizyt w ogrodzie. Rośliny do nasadzeń dobrano tak, by zwabiały pożyteczne owady – rośnie tu np. budleja zwabiająca motyle.
W szklarni zastosowano podlewanie kropelkowe, wodą zebraną w zbiornikach deszczowych, a na warzywniku stosuje się kompost, prawidłowe zmianowanie i sąsiedztwo roślin.
Miejsce wypoczynku ta własnoręcznie wykonana przez właścicieli altana z tarasem otoczona na zmianę kwitnącymi kwiatami w towarzystwie zwisających winogron.
Kontakt

Urząd Gminy Łysomice
ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56/678-32-22
fax 56/678-35-05
e-mail: sekretariat@lysomice.pl
Archiwalna strona BIP
Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7:30 - 15:15
Wtorek: 7:30 - 16:30
Środa: 7:30 - 15:15
Czwartek: 7:30 - 15:15
Piątek: 7:30 - 15:15