Treść strony:

Mapa interaktywna Gminy Łysomice

Mapa interaktywna gminy Łysomice i film historyczny na 100 lecie niepodległości

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 
Mapa interaktywna gminy Łysomice i film historyczny na 100 lecie niepodległości

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice jest w trakcie realizacji trzech projektów grantowych, w ramach których organizowane są warsztaty dla seniorów (projekt pn. „Lider dal seniorów”), „Wykonanie mapy interaktywnej gminy Łysomice” oraz powstanie „Filmu historycznego na 100 lecie niepodległości”.

Granty „Wykonanie mapy interaktywnej Gminy Łysomice” oraz „Film historyczny na 100 lecie niepodległości” są realizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice w ramach projektu grantowego pn. „Promocja zasobów dziedzictwa  przyrodniczego, kulturowego i historycznego obszaru Ziemi Gotyku" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.2. "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Granty „Wykonanie mapy interaktywnej gminy Łysomice” oraz „Film historyczny na 100 lecie niepodległości” są realizowane w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Opis grantu „Wykonanie mapy interaktywnej gminy Łysomice”

Celem zadania w realizacji grantu „Wykonanie mapy interaktywnej gminy Łysomice” jest wyeksponowanie walorów turystycznych - ważnych elementów dziedzictwa kulturowego, które znajdują się na obszarze gminy Łysomice oraz promowanie ścieżek rowerowych jako ważnego węzła komunikacyjnego do spędzania wolnego czasu przez osoby korzystające ze środka lokomocji w postaci rowerów, poprzez wykonanie mapy interaktywnej Gminy Łysomice.

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice wykonuje mapę interaktywną Gminy Łysomice z opisami ciekawych miejsc obszaru gminy Łysomice. Na mapie będą zaznaczone i wypromowane w szczególności ścieżki rowerowe , zabytki oraz miejsca pamięci narodowej. Mapy będą służyły nie tylko lokalnej społeczności, ale osobom przyjezdnym w celu zidentyfikowania danego miejsca a także rowerzystom, którzy będą chcieli rekreacyjnie spędzić czas i skorzystać  z naszych ścieżek rowerowych. Mapa będzie dostępna także w telefonach komórkowych. Na mapie będą znajdowały się m.in. ważne elementy dziedzictwa historyczne, kulturowe, przyrodnicze i inne atrakcje, które utożsamiają się z obszarem gminy Łysomice. Będą to tzw. „rodzynki” tego obszaru a mianowicie: zabytkowe kościoły z XIII wieku, pałac w Turznie, gdzie przebywał Fryderyk Chopin, pałac w Łysomicach, w którym mieszkała rodzina Dominirskich i gościła takie osobistości jak prezydent Stanisław Wojciechowski, pianista Ignacy Paderewski, itp. Inne atrakcje to rezerwat Las Piwnicki i obserwatorium astronomiczne w Piwnicach. Te wszystkie punkty będzie można zwiedzić, jeżdżąc ścieżkami rowerowymi, które będą zaznaczone na mapie. Na terenie gminy Łysomice jest wielu mieszkańców, którzy nie znają jeszcze wszystkich atrakcji tego obszaru.         

Opis grantu „Film historyczny na 100 lecie niepodległości”

Celem zadania "Film historyczny na 100 lecie niepodległości" jest troska o zachowanie pamięci o odzyskaniu niepodległości na naszych ziemiach oraz o zbrojnym czynie i walce o wolność i godność ludzką narodu polskiego w czasie II wojny światowej i miejscach pamięci narodowej - ważnych elementów dziedzictwa kulturowego, które znajdują się na obszarze gminy Łysomice.

W nawiązaniu do tegorocznej ważnej tematyki związanej ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez  ziemie obszaru LGD Ziemia Gotyku, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice wyszło z inicjatywą zrealizowania 20- minutowego  filmu oraz jego prezentacji podczas różnych spotkań. Będzie to produkcja, w której kombatanci z terenu naszej gminy  (min. 6 kombatantów) odpowiadając m.in. na dociekliwe pytania zadawane przez młodzież,  będą wracać wspomnieniami i przedstawiać swoje i rodzinne historie związane z tematem odzyskania niepodległości, a także z II wojną światową, odkrywając przed nami fakty nie znane dotychczas z książek. Będzie to film łączący przy okazji pokolenia, a mianowicie wypowiedzi i wspomnienia starszych mieszkańców przeplatane będą występami artystycznymi dzieci ze szkoły podstawowej w Łysomicach oraz Ostaszewie. Dzieci zaprezentują repertuar ściśle związany z tematyką niepodległości. Będzie to inicjatywa dotycząca integracji międzypokoleniowej, gdzie dzieci i młodzież będą odkrywać historię osób, które doświadczyły różnych przeżyć, nie zawsze związanych z ich własną wolą. W filmie zostaną też przedstawione miejsca pamięci narodowej na terenie gminy Łysomice, a także „perełki” tego obszaru do których śmiało można zaliczyć: 1. Pałac Romantyczny w Turznie, w którym przebywał Fryderyk Chopin, 2. Pałac w Łysomicach, którego właścicielem był Jan Donimirski, zasłużony patriota. Gościł m.in. w tym pałacu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i wybitnego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Na terenie gminy Łysomice jest obecnie 11 kombatantów, do których zostaną wysłane zaproszenia, w celu udziału w filmie. Natomiast  młodzież, która będzie występować w filmie, zostanie wytypowana przez dyrektorów szkół (za pośrednictwem nauczycieli).         

Film będzie miał wartość edukacyjną, chcemy aby mieszkańcy mieli świadomość historyczną regionu, w którym mieszkają, ponieważ często nie  wiedzą o przeżyciach sąsiadów, znajomych, którzy doświadczyli wiele krzywd i tragedii w tamtych czasach. Nie zawsze wiemy, że te osoby były świadkami jakiś ważnych wydarzeń, że skrywają niejedną tajemnicę tamtych czasów. Zależy nam na edukacji i uświadamianiu najmłodszego pokolenia mieszkańców, a w dzisiejszych czasach tego rodzaju przekaz najlepiej trafi do ich wyobraźni i świadomości. Przekaz filmowy będzie wspierał wychowanie patriotyczne i przywiązanie do „małych ojczyzn”.  Prawami autorskimi do filmu będzie dysponowało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice.               

Film będzie zrealizowany w Łysomicach przez profesjonalną osobę, i będzie później udostępniony na stronie internetowej Partnera projektu - Gminy Łysomice. W produkcję filmu będzie zaangażowana lokalna społeczność od dzieci po młodzież i osoby dorosłe. Odsłony filmu będą monitorowane. Wykonanie filmu nie będzie generować zysku.

Marek Komuda

« wstecz

Kontakt


Urząd Gminy Łysomice

ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
woj. kujawsko-pomorskie

Archiwalny serwis www

tel. 56/678-32-22
fax 56/678-35-05
e-mail: sekretariat@lysomice.pl

Archiwalna strona BIP

Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7:30 - 15:15
Wtorek: 7:30 - 16:30
Środa: 7:30 - 15:15
Czwartek: 7:30 - 15:15
Piątek: 7:30 - 15:15

RrjK+cAAAAASUVORK5CYII=